Maszyny i urządzenia do niedawna były w całości sterowane przez człowieka. Dziś, wobec stale rozwijającej się technologii oraz potrzeby wytworzenia produktu w jak najkrótszym czasie, większość z urządzeń produkcyjnych jest sterowana numerycznie, a ingerencja człowieka w proces produkcyjny została w bardzo dużym stopniu ograniczona. O tym, jakie czynności przy danym urządzeniu CNC może wykonać osoba, jest uzależniona od profilu działalności firmy oraz zakresu zadań. Osoba odpowiedzialna za toczenie stali cnc (znajdujące się w NetSpec) zazwyczaj ustawia i mocuje narzędzia, kontroluje pracę maszyny i jakość obrabianego materiału oraz kontroluje urządzenie produkcyjne i w razie potrzeby serwisuje.
Sterowanie maszyną CNC
Każdy pracownik zakładu produkcyjnego, który operuje urządzeniami sterowanymi numerycznie, musi przejść niezbędne szkolenia z zakresu obsługi tego typu urządzeniami, żeby proces produkcyjny przebiegał bezproblemowo i aby ograniczyć do absolutnego minimum ryzyko wystąpienia awarii lub wypadków. Istnieją również materiały filmowe (tutoriale) dotyczące obsługi urządzeń CNC jak i samego toczenia stali cnc, ale nic nie zastąpi praktycznych szkoleń, nawet w przydomowym warsztacie pod okiem doświadczonej osoby, ponieważ w ten sposób można nauczyć się osobiście obsługi zautomatyzowanych urządzeń. Ryzyko błędu po stricte teoretycznej i samodzielnej nauki jest znacznie większe niż w przypadku osobistego szkolenia pod okiem doświadczonych osób. Obsługa tego typu urządzeń jest na ogół prosta i nieskomplikowana, ale żeby dojść do odpowiedniej wprawy, potrzebne są tygodnie praktyki i koncentracja na odpowiednim poziomie.
Bezpieczeństwo w trakcie toczenia stali CNC
Każdy pracownik przystępujący do pracy z urządzeniami CNC musi być odpowiednio przygotowany. Musi być ubrany w odpowiednie ubranie robocze zapewnione przez zakład pracy, dostosowane buty, okulary, a także rękawice ochronne i słuchawki, a nawet maski. Taki ubiór daje duże bezpieczeństwo podczas wykonywania zadań z numerycznie sterowanymi urządzeniami i minimalizuje ryzyko obrażeń, gdy wystąpi niespodziewana awaria lub zdarzenie powodujące niebezpieczeństwo i potencjalne ryzyko odniesienia obrażeń zagrażających życiu lub zdrowiu.
Mimo tego, iż maszyny i urządzenia CNC niemal w całości zastępują człowieka w procesie produkcyjnym, to jednak rola ludzka w dalszym ciągu jest bardzo ważna, szczególnie w czasie przygotowań do produkcji. Do tego niezbędne jest doświadczenie, odpowiedni ubiór oraz zachowanie wszelkich środków ostrożności. Bez czynnika ludzkiego przedmioty wykonane maszynami CNC nie byłyby w odpowiedni sposób wykonane, a żeby jakość wytwarzanych produktów była jak najwyższa, przygotowanie człowieka do pracy musi być na najwyższym poziomie. Najmniejszy błąd może powodować ciąg niekończących się zdarzeń zagrażających życiu lub zdrowiu osób pracujących w zakładzie oraz osób korzystających z wyprodukowanych wyrobów. Być może w przyszłości roboty zastąpią ludzi, ale w dalszym ciągu człowiek był, jest i będzie najważniejszym czynnikiem wpływającym na odpowiednio przeprowadzony proces produkcyjny.