Dno sitowe jest jednym z najważniejszych elementów wymienników ciepła, czy też innych konstrukcji kotłowych i zbiornikowych. Zwykle ma kształt koła, a w środku znajdują się otwory zazwyczaj rozmieszczone po całej powierzchni okręgu. Przez otwory przechodzą rurki, które mają za zadanie przenoszenie energii cieplnej z jednego medium do drugiego i są połączone z głowicą. Może to być pełny okrąg albo pierścień. Czasami występuje też jako prostokąt. Rozmiar ściany sitowej oraz otworów w niej znajdujących jest uzależniony od projektu, oraz wielkości obrabianego materiału.
Obróbka den sitowych
Przy obrabianiu den sitowych początkowo materiał jest obrabiany za pomocą frezarki CNC, by uzyskać odpowiedni kształt finalnego produktu, który zwykle jest kolisty, ale może też przybrać kształt prostokąta. Wszystko zależy od specyfikacji produktu oraz jego zastosowania. Ten proces jest kilkuetapowy i wymaga zarówno czasu, jak i odpowiedniego ustawienia obrabianego materiału po każdej z części frezowania stali. Potem wiercone są otwory, które są rozplanowane w taki sposób, by jak najlepiej rozprowadzić ciepło z jednego miejsca na drugie. Następnie otwory są wygładzane w taki sposób, by były zgodne ze specyfikacją elementu oraz żeby nie było żadnych ostrych krawędzi, które mogą negatywnie wpłynąć na działanie całego urządzenia. Rozmiary den sitowych są uzależnione od specyfikacji wymienników ciepła, a obrabiane elementy mogą mieć długość 300 cm, szerokość 180 cm i grubość 10 cm.
Ze ścianami sitowymi połączone są rury cieplne, które muszą być w precyzyjny sposób zamontowane, by nie było żadnych, nawet najmniejszych rozszczelnień. Te przewody mogą być połączone poprzez rozwalcowanie, gdzie rury są wprowadzane za pomocą pilotów eliminujących możliwość uszkodzenia rur i jest podobne do nitowania lub spawanie, gdzie po wprowadzeniu rury do dna sitowego oba elementy są ze sobą trwale spawane. Coraz częściej wykonuje się spawanie ze względu na pewność co do wytrzymałości i szczelności, a obróbka den sitowych jest głównie stosowana przy połączeniach pracujących w wysokich temperaturach oraz gdy ściany sitowe mają bardzo małą grubość (do 3 mm).
Dnia sitowe w wymiennikach ciepła
W wymiennikach ciepła można zastosować pojedyncze dna sitowe, ale w niektórych przypadkach występują też podwójne płyty sitowe, które dają większą separację przestrzeni z czystym medium od płaszcza grzewczo-chłodzącego, ale też wymagają większej precyzji i dokładności przy wspawaniu lub wtłaczaniu rurek grzewczych. Niezależnie od tego, czy ściany sitowe są pojedyncze, czy też podwójne, potrzebny jest bardzo dokładny plan działania, by jakość finalnego produktu była jak najwyższa.
Dno sitowe jest bardzo ważnym elementem w procesie wymiany i dostarczenia ciepła. Musi być wykonany bardzo dokładnie i tu nie ma miejsca nawet na najmniejszy błąd. Plan produkcji tego elementu musi być bardzo dobrze przemyślany, a do produkcji i projektowania trzeba zaangażować najlepszych specjalistów. Gdyby nie dno sitowe, technologia cieplna zapewne nie rozwinęłaby się tak szybko i proces wymiany ciepła nie byłaby aż tak sprawna.