przenośniki ślimakowe

Czerpać by pozwolić przenośnikom pracować

Wszystkie przenośniki ślimakowe, czy też różnego rodzaju koparki lub pogłębiarki składają się z newralgicznych elementów, bez których ich poprawne działanie nie jest możliwe. Jednym z nich jest silnik elektryczny lub spalinowy, który napędza całe urządzenie. Jednak najistotniejszym elementem jest czerpak (produkuje m.in. Budrem), który wydobywa materiał z ziemi i transportuje na wyznaczone miejsce. W zależności od przeznaczenia danej maszyny, kubły czerpalne mogą mieć różne pojemności.

Transportowanie materiałów sypkich

Czerpaki mają za zadanie transportowanie sypkiego materiału do różnego rodzaju pojemników, czy też silosów, a przede wszystkim wydobycie z ziemi różnego rodzaju materiałów sypkich takich jak piasek, granulat, żwir, cement, czy też węgiel. Mają szerokie zastosowanie w różnych urządzeniach, przy których konieczne jest transportowanie różnego rodzaju elementów. Kubełki stosowane w przenośnikach ślimakowych służą przede wszystkim do pionowego transportowania zboża lub innych materiałów sypkich do różnego rodzaju pojemników czy silosów, które znajdują się czasami kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Mogą mieć one mniejszą długość i większą głębokość ze względu na konieczność jedynie ręcznego załadowania materiału. W przypadku czerpaków stosowanych w pogłębiarkach wydobywcze elementy muszą być tak skonstruowane, by można było zebrać materiał z ziemi. Mogą być płytsze, ale długość musi być odpowiednio duża, by bez problemów wydobyć z głębi ziemi materiał. Do różnego rodzaju koparek kubły czerpalne muszą być jednakowo głębokie, ale też długie, ale też wytrzymałe na różnego rodzaju niespodziewane uderzenia podczas poruszania się koparką.

Czerpaki czy przenośniki ślimakowe

Czerpaki muszą być wykonane z bardzo wytrzymałej stali, odpornej na korozje, a w zależności od przeznaczenia, mogą mieć miejsca mocujące w różnych miejscach. Czasami kubełki mogą być wykonane z tworzyw sztucznych, jednak nie mogą pracować ani w ciężkich warunkach, ani pracować z urządzeniami przemysłowymi. Maksymalny ciężar ładowanego materiału do czerpaka z tworzywa też musi być odpowiednio mniejszy niż w przypadku stalowego odpowiednika i w prawidłowy sposób wyliczony, by nie uszkodzić elementu wydobywczego. Grubość stali w przypadku czerpaków stosowanych w koparkach musi być kilka razy większa niż w przypadku kubłów czerpalnych zamocowanych w pogłębiarkach przede wszystkim ze względu na wielkość oraz przewidywaną wielkość zebranego materiału.

Jak widać, czerpaki mogą być stosowane w różnych urządzeniach i mogą mieć zastosowanie w przeróżnych gałęziach przemysłu zarówno budowlanego, wydobywczego, jak i rolniczego. Każdy rodzaj kubła musi być odpowiednio zaprojektowany i skonstruowany, by spełniał swoje zadanie, bez względu na różnego rodzaju okoliczności. Bez względu na rodzaj zastosowania, czerpaki muszą być odporne na każde warunki, a by tak było, muszą być zastosowane odpowiednio dobrane materiały, które zapewnią należytą wytrzymałość na długie lata. Z całą pewnością czerpaki przez długi czas będą używane w różnych gałęziach przemysłu i na pewno ich produkcja będzie udoskonalana ze względu na rosnące wymagania i różnorodność transportowanych materiałów.