Toczenie stali – co i jak?

Na całym świecie wierci się różne materiały przy zastosowaniu wielu typów wiertarek. Metody wiercenia są uzależnione od grubości obiektu wierconego, jego wewnętrznej struktury, parametrów wiertarki, składników materiału z którego wykonane jest wiertło, a także od stylu wiercenia uzależnionego przez człowieka. Wiercenie jest to czynność, przy którym usuwamy kawałek nieruchomo stojącego materiału za pomocą wiertarki, w której ruch obrotowy wykonuje wiertło napędzane silnikiem elektrycznym. Jak zapewne wszyscy wiemy, do odpowiedniego wierconego materiału trzeba dobrać właściwe wiertło o dopasowanych parametrach. Nie można wybrać pierwszego lepszego urządzenia wiercącego, gdyż to może spowodować albo stępienie końcówki wiertła, albo uszkodzenie obrabianego elementu.

Czym jest toczenie stali?

Toczenie stali jest jedną z bardziej specyficznych czynności, która wymaga sporego doświadczenia oraz nieprzeciętnej wiedzy z zakresu doboru narzędzi wiercących. Zwykle kąt wierzchołkowy przy końcówce wiertła wynosi ok. 135 stopni. Przy wierceniu tak twardego i trudno obrabialnego materiału jakim jest stal, nie można ustawić dużej prędkości wiercenia, gdyż wtedy wystąpi duże ryzyko utworzenia nierównego otworu i stępienia ostrza wiercącego. W tym przypadku należy ustawić prędkość wynoszącą do 1000 obrotów na minutę, gdyż stal jest twardym materiałem i wymaga on powolnego i spokojnego wiercenia.

Precyzja przy toczeniu

Jeśli chcemy uzyskać jak najlepsze otwory, musimy dobrać odpowiednie końcówki wiercące. Do stali najlepiej nadają się wiertła kobaltowe, gdyż są odporne na ścieranie, mają dużą twardość i mogą wiercić obiekty o dużej twardości. Większą twardością mogą się pochwalić wiertła wykonane z tytanu, które są przeznaczone do wiercenia najtwardszych metali i mają większą żywotność niż porównywalne elementy z kobaltu. Jednymi z najbardziej popularnych wierteł do wykonywania otworów w stali są te wykonane ze stali szybkotnącej, gdyż można je stosować do różnego rodzaju stali i są dostępne w wielu sklepach z elektronarzędziami w przystępnej cenie. Mimo wielu właściwości takich jak korekcja ścinu lub szlifowana powłoka, nie są tak mocne, by wywiercić najtwardsze rodzaje stali, ale do tych podstawowych nadają się w zupełności.

Trzeba pamiętać o tym, by regularnie ostrzyć wiertła, żeby zachować oryginalna ostrość i utrzymać najwyższą jakość wiercenia. Toczenie stali wygląda zupełnie inaczej w przypadku wiercenia innych, miększych materiałów. Wymaga to większej koncentracji i ostrożniejszego obchodzenia się zarówno z materiałem obrabianym, jak i wiertarką. Inaczej wygląda tego typu czynność przy użyciu wiertarki stołowej, gdzie możliwości wiercenia są największe, choć ilość miejsc, gdzie możemy wiercić jest mocno ograniczona, a jeszcze inaczej wiercenia wygląda to w przypadku wiertarki obsługiwanej ręcznie, której możemy użyć praktycznie wszędzie. W każdym razie, trzeba nieustannie pogłębić wiedzę o wierceniu, by można było swobodnie i bez żadnej zwłoki czasowej wykonać otwory na każdym materiale, nawet stali. Bez tej wiedzy można stracić sporo pieniędzy na nowe urządzenia i materiały, które mogą być zbędne, jeśli z głową będziemy wiercić nawet najtwardszy materiał.