Jak młodzi mogą zaoszczędzić na ubezpieczeniu?

Bardzo duża liczba młodych kierowców jeszcze nie ma w swoim posiadaniu własnego pojazdu, ale na co dzień używa samochodu od własnego rodzica. W ten sposób można zaoszczędzić na eksploatacji kolejnego samochodu i miejscu w domowym parkingu. Problemy mogą się zacząć wtedy, kiedy przybrany użytkownik danego samochodu spowoduje zdarzenie drogowe, w którym wystąpią uszkodzenia samochodu. Wtedy można się narazić nie tylko na koszty związane z naprawą pojazdu, ale też na utratę zniżek przez prawowitego właściciela pojazdu, którym jest zazwyczaj rodzic, choć nie zawsze. Można uniknąć dodatkowych kosztów, dodając swoje dziecko jako współwłaściciela pojazdu, a taki wpis może dać realne oszczędności, jednak trzeba spełnić kilka istotnych warunków.

Bądź współwłaścicielem

Aby młody kierowca mógł być prawowitym współwłaścicielem pojazdu, trzeba sporządzić dwa identyczne egzemplarze umowy kupna-sprzedaży lub darowizny, następnie ustalić wartość pojazdu i jaką część pojazdu zbywa kierowca-rodzic. Z podpisanymi umowami udajemy się do Urzędu Skarbowego, gdzie wypełniamy deklarację w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz zgłoszenie dodania współwłaściciela pojazdu i potwierdzenie pokrewieństwa. Jeśli dodanym współwłaścicielem jest osoba z najbliższej rodziny, nie ponosimy żadnej opłaty, lecz opłatami nie należy się martwić w przypadku, gdy wartość darowizny nie przekroczy 9637 złotych. Następnie jedziemy do Wydziału Komunikacji, gdzie składamy dowody osobiste współwłaścicieli, dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, ubezpieczenie OC i umowę darowizny lub kupna-sprzedaży. Wtedy urzędnik wpisuje nowego współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego. Jeśli przekroczymy limit darowizny, to wtedy będziemy musieli zapłacić odpowiedni podatek, którego wysokość jest uzależniona od stopnia przekroczenia danego progu.

Młodzi kierowcy na start

Jeśli młody kierowca został wpisany do dowodu rejestracyjnego, trzeba bezwzględnie i niezwłocznie poinformować o tym ubezpieczyciela. Wtedy po raz kolejny przeliczy on wysokość składki ubezpieczeniowej OC i otrzymamy nowo ustaloną kwotę. Składka będzie odrobinę wyższa niż w przypadku, gdy rodzic był jedynym właścicielem pojazdu, ale dla młodego kierowcy taki wpis przyniesie dużo korzyści i po kilku latach może liczyć na różnego rodzaju obniżki. Jednak, aby takie ulgi uzyskać, trzeba jeździć bezszkodowo i nie spowodować żadnego wypadku. W przeciwnym razie zarówno młody kierowca, jak i rodzic stracą zniżki, chyba że w umowie zapisy są inne. Jeśli młody kierowca spowoduje wypadek, a nie zostanie wpisany do dowodu rejestracyjnego, wtedy właściciel straci zniżki, a młody kierowca może bezpowrotnie stracić jakiekolwiek zniżki.

Warto dodać swoje dziecko do dowodu rejestracyjnego, gdyż w przyszłości, gdy kupi własny samochód i będzie jeździł bezszkodowo, otrzyma przysługujące mu zniżki i w ten sposób zaoszczędzi mnóstwo pieniędzy. Ubezpieczenie samochodu (dostarcza MultiDoradcy24) z roku na rok drożeje, a młodzi kierowcy zawsze płacą najwięcej, więc opcja współwłaścicielstwa jest w tym przypadku rozsądną i najoszczędniejszą opcją. Może opłaty będą symboliczne, ale ta inwestycja zwróci się z nawiązką po kilku latach bezszkodowej i bezpiecznej jazdy.