W dzisiejszych czasach niemal wszystkie najważniejsze podzespoły różnego rodzaju maszyn i urządzeń wykonuje się za pomocą obrabiarek sterowanych numerycznie, które w krótkim czasie i bez zbędnego marnotrawstwa materiału wykonują przeróżne części zgodnie z projektem całego przedmiotu. Aby dany przedmiot wykonać w prawidłowy sposób, niezbędne jest przejście przez szereg etapów, które są różnorodne jeśli chodzi o stopień skomplikowania, czy zakres używanych elementów. Niezbędna jest też wiedza z zakresu obsługi urządzeń sterowanych numerycznie, gdyż bez tego nie jest możliwe prawidłowe wykonanie nawet dokładnie zaprojektowanego elementu. Jak wygląda dokładny proces przerobienia w miarę prostego elementu poprzez toczenie CNC?
Proces frezowania CNC
Najpierw trzeba wykonać projekt konstrukcyjny elementu, w którym muszą się znajdować wszystkie wymiary takie jak długość, szerokość, wysokość, a także średnica otworu, odstępy między otworami, ich dokładne lokalizacje, a także szereg innych parametrów wpływających na zakres działania obrabiarki CNC. Gdy projekt jest gotowy, należy go wprowadzić do maszyny obrabiającej i uszczegółowić zakres działania poszczególnych końcówek oraz plan działania. Następnie trzeba zamocować na podstawce obrabiany materiał tak, by umożliwić jak najszersze działanie maszyny. Gdy materiał jest zamocowany, czujniki sprawdzają jego wymiary i na tej podstawie wykonywane są przez toczenie CNC pierwsze frezy, które ustalają kształt materiału lub wykonuje poszczególne otwory. W międzyczasie trzeba na chwilę kilka razy przerwać operację, by wyłączyć urządzenie i ustawiać materiał tak, by nie doszło do żadnych jego przesunięć, które wpłynęłyby znacząco na zakres pracy. Jeśli kształt zostanie osiągnięty, a krawędzie i boczne powierzchnie zostały oszlifowane i wygładzone, trzeba zamocować ostatecznie obrabiany przedmiot, by móc przejść do dalszej fazy obróbki. Najpierw ponownie przedmiot jest wymiarowany, a potem frezarka sterowana numerycznie frezuje poszczególne otwory i nadaje odpowiedni wzór, zgodny z projektem. W zależności od wielkości otworów, końcówki noży obrabiających mają różne grubości i w zależności od typu obrabiarki, mogą być zmieniane automatycznie, co daje oszczędność czasu, albo manualnie, lecz wtedy trzeba co chwilę wyłączyć urządzenie, by móc bezpiecznie wymienić końcówkę i w międzyczasie usunąć powstałe wióry. Gdy otwory są gotowe, frez z cienką końcówką wykonuje szlify wygładzające, by nie było żadnych ostrych krawędzi. Oczywiście zarówno frez, jak i obrabiany materiał są chłodzone płynem, by nie doszło do przegrzania, ani do wydzielania szkodliwych substancji. Gdy przedmiot jest gotowy, należy wyłączyć urządzenie, odczepić przedmiot z mocowań i już można używać obrobiony podmiot.
Frezowanie CNC przedmiotów to wieloetapowy proces wymagający koncentracji oraz precyzji. Potrzeba dużo cierpliwości, a także opanowania nerwów i niezwykłej wnikliwości. Już etap projektowania jest bardzo ważnym etapem, gdyż właśnie od zarysów komputerowych uzależniona jest praca obrabiarki oraz czynności wykonywane podczas obrabiania. Równie ważny jest sam proces frezowania i obróbki, ale nawet najlepiej wykonany proces obróbki może nie wystarczyć, jeśli projekt jest źle wykonany, i na odwrót; dobrze zaprojektowany komputerowo przedmiot może zostać źle wykonany podczas procesu frezowania, co kompletnie może zniwelować zalety dobrze zaprojektowanego przedmiotu.