Wszystkie przedmioty, które użytkujemy, bez względu na ich wielkość, z czasem ulegają zużyciu. Niektóre szybciej, a inne wolniej. Tempo eksploatacji uzależnione jest od tego, jak często dana rzecz jest użytkowana i w jakim stopniu dany przedmiot jest używany. Bez względu na stopień zużycia, można zakonserwować przedmioty tak, by przez długi czas były zdatne do użycia. Jednymi z tych przedmiotów są przenośniki ślimakowe służące do pionowego przenoszenia różnego rodzaju materiałów sypkich. Zazwyczaj są dużych rozmiarów, a to wiąże się z większym zakresem napraw i przeglądów kontrolnych. Jednak jeśli będziemy przestrzegać pewnych zasad i zaleceń, to nasz podajnik kubełkowy będzie funkcjonował bez większych napraw przez kilka, czy nawet kilkanaście lat.
Kontrola przenośników ślimakowych – co i jak?
Takie kontrole i naprawy musi przeprowadzić osoba, która zna się na obsłudze tego typu maszyn i ma wprawne oko wychwytujące nawet najdrobniejsze niedociągnięcia. Podstawową czynnością jest regularne sprawdzenie, czy nie ma żadnych niepokojących odgłosów. Jeśli takowe się pojawią, trzeba bardzo dokładnie sprawdzić, gdzie jest źródło oraz rodzaj niedociągnięcia. Jeśli jest to poluzowana śruba, to wystarczy odpowiednim kluczem z właściwie ustawionym momentem dokręcić wkręt i ewentualnie sprawdzić, czy nie ma zbędnych luzów. Warto to zrobić w przypadku wszystkich śrub, by cała konstrukcja funkcjonowała należycie. Trzeba też się przyjrzeć, czy przenośniki ślimakowe, których zadaniem jest przenoszenie materiałów sypkich. Jeśli występują tylko powierzchowne ubytki lakieru, lub gdy pojawiają się pierwsze oznaki rdzy, to można zdjąć ten element i go w odpowiedni sposób pomalować, oczywiście pamiętając o usunięciu poprzedniej warstwy i usunięciu korozji. Gdyby na elemencie przenoszącym sypkie materiały pojawiły się dziury, konieczna jest wymiana kubełka, którą można zamówić w firmie produkującej tego typu urządzenia (jak Budrem). Codziennie m.in. w dolnej części urządzenia gromadzą się materiały sypkie, które nie zostały przeniesione do znajdującego się kilkanaście metrów wyżej pojemnika. Po zakończeniu pracy trzeba dokładnie oczyścić wnętrze urządzenia, by nie było nadmiaru niepotrzebnego materiału. Co jakiś czas (zazwyczaj przynajmniej raz na rok) trzeba również smarować łożyska i inne elementy specjalnymi smarami o odpowiedniej konsystencji. Trzeba je stosować zarówno przy okresowych kontrolach, jak i gdy temperatura robocza nie osiąga ustalonej wartości. Same łożyska też trzeba sprawdzić i w razie potrzeby wymienić. Od czasu do czas pas z kubełkami potrafi się wyluzować i potrzebne jest jego naciągnięcie, by nie doszło do ewentualnych uszkodzeń. Trzeba w tym przypadku dokręcić śrubę naciągową i na bieżąco kontrolować stopień napięcia pasa. Gdy osiągniemy należytą wartość, trzeba uruchomić podajnik kubełkowy i skontrolować, czy wszystko działa, jak należy. Oczywiście wszystkie czynności trzeba wykonać przy wyłączonym urządzeniu, a miejsce konserwacji musi być odpowiednio ogrodzone.
O wszystkie przedmioty trzeba dbać, nawet największe, jak przenośnik kubełkowy. Im większe rzeczy, tym więcej czynności należy wykonać, by móc użytkować przez bardzo długi czas. Nie można zaniedbać żadnej czynności, gdyż każde, nawet najmniejsze, uchybienie może spowodować kolejne awarie i kolejne bardzo duże wydatki. Każdą rzecz, bez względu na jego rozmiar, trzeba traktować szczególnie, gdyż dzięki temu zaoszczędzimy sporo pieniędzy, które możemy przeznaczyć na duże przyjemniejsze rzeczy niż nowy podajnik kubełkowy.