prawo-jazdy-opole

Co zrobić, by wystartować w rajdzie?

Na polskich drogach dochodzi do wielu zdarzeń drogowych, a jedną z głównych przyczyn jest nadmierna prędkość oraz zbyt dynamiczna jazda po zakrętach. Wiele organizacji przeprowadzają różne akcje dla posiadaczy prawa jazdy Opole mające na celu zapobiegnięcie tego typu zdarzeń. Jednym z nich są rajdy samochodowe przeznaczone dla wszystkich miłośników motoryzacji oraz dla chcących podnosić swoje umiejętności za kółkiem. Tego typu działania mają uświadamiać, co może się stać, jak się popełni błąd przy wysokiej prędkości oraz sprawdzają poziom wyszkolenia uczestników tego typu imprez. Zwykle są organizowane na prywatnych placach (zarządza Szkoła Jazdy D-H) lub zamkniętych i zabezpieczonych drogach publicznych. Miejsca, w których adepci sztuki kierowania samochodem są pilnowane przez służby i osoby wyznaczone przez organizatora.

Formalności przed zawodami

Aby móc wziąć udział w rajdzie samochodowym dla amatorów, wystarczy mieć ukończone 18 lat, posiadać prawo jazdy Opole kategorii B, własny pojazd mechaniczny (lub pożyczony od kogoś, ale za jego zgodą), pilota czytającego notatki mający co najmniej 17 lat, a także dowód rejestracyjny i aktualne ubezpieczenie. Przed zawodami organizator udostępnia regulamin imprezy oraz formularz, za którego pomocą wysyłamy zgłoszenie. Na dokumencie, który musimy wysłać podajemy nasze dane osobowe (kierowcy i pilota), markę i model pojazdu, osobę do kontaktu w razie nieprzewidzianych zdarzeń, klasę pojemnościową, do której przypisany jest pojazd (trzeba wpisać pojemność silnika), przynależność klubową, numer prawa jazdy Opole, a także nasze podpisy. Trzeba też uiścić wpisowe, czyli kwotę pieniężną potrzebną do udziału w imprezie.

Dzień sprawdzianu

Gdy już wiemy, że mamy zapewniony udział w imprezie, udajemy się do biura zawodów znajdującego się w miejscu wyznaczonym przez organizatora (np. Szkoła Jazdy D-H), gdzie składamy wszystkie dokumenty potrzebne do startu. Po wszystkich formalnościach papierkowych trzeba zgłosić się wraz z samochodem na badanie kontrolne, gdzie sprawdzany jest stan techniczny pojazdu, działanie wszystkich podzespołów, sprawność świateł, ważność prawa jazdy Opole, a także czasami nawet i trzeźwość obu członków załogi. Gdy wszystkie rzeczy są zgodne z normami, można wystartować w imprezie. Jeśli nie ma zgody, to organizator daje czas na naprawę usterek, albo nie dopuszcza z pewnych względów do udziału w rajdzie. Obowiązkiem dla wszystkich uczestników jest uczestnictwo w odprawie, gdzie zostaną wyjaśnione wszystkie najważniejsze zasady oraz rozwiewane będą wszystkie zgłaszane wątpliwości. Po wszystkich sprawach porządkowych wszyscy, którzy posiadają prawo jazdy Opole ruszają na trasę imprezy, która składa się z kilku prób sprawnościowych przejeżdżanych na czas oddzielonych drogami dojazdowymi, gdzie trzeba się poruszać zgodnie z przepisami ruchu drogowego. Na próbach sprawnościowych trzeba przejechać trasę zgodnie ze schematem dostarczonym w biurze imprezy w jak najkrótszym czasie. Za ominięcie lub potrącenie przeszkód dostaje się karne punkty dodawane do wyników imprezy. Sporo można stracić na dojazdówkach, jeśli tam się przesadzi z prędkością. Tam też można stracić zarówno pieniądze, jak i kolejne minuty doliczane do czasu sumarycznego, a czasami nawet i prawo jazdy Opole, gdy przekroczy się prędkość o ponad 50 km/h. Po drodze trzeba zaliczyć wszystkie punkty kontrolne, a to jest warunkiem koniecznym do sklasyfikowania w tej imprezie. Gdy dojedzie się do mety, czasy są zsumowane i na tej podstawie są ogłaszane wyniki zawodów. Po ich pierwszej publikacji można wnieść protest i wyjaśnienie pewnych zdarzeń, które mogą wpłynąć na końcowe rezultaty zawodów. Zwycięzcą jest ten posiadacz prawa jazdy Opole, który uzyska najmniejszą liczbę punktów karnych (tu bardziej pasuje: uzyska najkrótszy czas przejazdu na próbach sprawnościowych).