Wszystkie przedmioty, bez względu na ich rozmiar, muszą być co jakiś czas wymieniane na nowe. Przyczyną tego stanu rzeczy może być zarówno potrzeba unowocześnienia całego cyklu produkcyjnego, jak i również poważna awaria używanego urządzenia, która będzie niemożliwa do usunięcia. Do tej grupy przedmiotów można zaliczyć przenośniki ślimakowe, które z reguły są bardzo wytrzymałe i powinny działać kilka długich lat, jednak czasami może dojść do poważnych uszkodzeń zmuszających zakład do zakupu nowego elementu. Jakie symptomy sugerują zmianę? W którym momencie należy dokonać operacji wymiany przestarzałej części potrzebnej w gospodarstwie rolniczym lub zakładzie przemysłowym?
Gdy coś zaczyna zawodzić…
Zdarza się, że w pewnym momencie wydajność podajnika śrubowego spada, lub też dochodzi do niespodziewanego zatrzymania urządzenia w chwili, gdy drobnoziarnisty materiał jest właśnie przenoszony z jednego miejsca na drugie. O tym, czy całe urządzenie będzie wymienione, lub też tylko poszczególne komponenty, zależy od skali uszkodzeń oraz od opinii specjalisty zajmującego się serwisowaniem bardzo dużego elementu produkcyjnego (produkowanego przez Budrem). Jeżeli pojawią się pierwsze oznaki „zmęczenia”, to trzeba bezzwłocznie spojrzeć na maszynę i skontrolować każdą pojedynczą część, oczywiście pamiętając o jej wyłączeniu na czas inspekcji. Bez względu na skalę awarii, trzeba wymienić wadliwe podzespoły. W przypadku, gdy do wymiany są tylko pojedyncze elementy, to taką operację może spokojnie zrobić pracownik zakładu przemysłowego. Jednak gdy uszkodzenia są poważne, to niezbędne jest zaangażowanie osoby z firmy produkującej przenośniki ślimakowe, która ma doświadczenie i wiedzę w tego typu operacjach. Tu konieczna jest kilkudniowa przerwa w pracy oraz szczegółowe testy nowego urządzenia.
Jeśli nadszedł ten moment…
W instrukcji obsługi każdego urządzenia znajdują się zapisy dotyczące okresu gwarancji oraz sugerowanego czasu użytkowania wynoszącego zwykle ok. 10 lat. Oczywiście wszystko zależy od intensywności użytkowania oraz warunków otoczenia, w którym podajniki żmijki pracują. W przemyśle budowniczym czas przydatności jest krótszy niż w rolniczym ze względu na środki chemiczne znajdujące się w surowcach budowlanych, lecz wszystko zależy od specyfikacji maszyny. Co jakiś czas producenci ulepszają swoje produkty tak, by ich wydajność bez względu na położenie była jeszcze większa, a zastosowane w nich nowoczesne rozwiązania dobitnie w tym pomagają. Najlepszym momentem na wymianę starego urządzenia na nowy jest okres zimowy, gdzie stopień użytkowania jest dużo mniejszy, a operacja ta nie wpłynie na proces produkcyjny.
Każdy moment jest dobry na nowe rozwiązania
Zamówienie nowego przenośnika śrubowego jest opłacalne, jeśli zauważymy jakikolwiek oznaki nadmiernego zużycia lub gdy chcemy w swoim zakładzie przemysłowym lub rolniczym unowocześnić system produkcyjny. Ważne jest to, by tą operację wykonać w odpowiednim momencie, zanim nawet najmniejsza awaria doprowadzi do potężnych zniszczeń. Również gdy inni zaczną stosować pachnące nowością maszyny, to warto też to zrobić, lecz taką decyzję nie można podjąć pochopnie. Nowy sprzęt powinien być kompatybilny z aktualnie stosowanymi pozostałymi przedmiotami, by cały cykl wytwórczy przebiegał sprawnie i szybko. Najważniejsze jest to, by żadne działanie nie generowało dodatkowych, niepotrzebnych kosztów.