Wszyscy widzimy na własne oczy różnorodne przedmioty codziennego i specjalnego użytku, które są w formie rzeczywistej. Naszym oczom ukazuje się efekt finalny procesu produkcyjnego przemyślany i skonstruowany przez najlepszych specjalistów. Do grupy specjalistycznych rzeczy z całą pewnością zaliczamy przenośniki ślimakowe, które służą do przenoszenia, a także do mieszania materiałów sypkich. Jak zapewne wszyscy wiemy, każdy proces produkcyjny zaczyna się od projektu, a koncepcja przeniesiona na komputer w pierwszej kolejności rodzi się w głowie konstruktorów, którzy mają obmyślane działanie urządzenia. Jak wygląda proces projektowy ślimaka i na co trzeba zwrócić uwagę podczas kształtowania poszczególnych elementów?
Pierwsze szkice
Najpierw robi się na kartce papieru ogólny szkic urządzenia zawierający wszystkie najważniejsze podzespoły przyszłego urządzenia. Tym muszą się zająć doświadczeni konstruktorzy, którzy podczas szkicowania wezmą pod uwagę także docelowe parametry zarówno wymiarowe, jak i techniczne. Należy wykonać koncepcję zarówno poszczególnych części, jak i całego podnośnika ślimakowego, by mieć podgląd na finalny produkt. Na tym etapie już należy wprowadzać pierwsze dane potrzebne do skonstruowania prototypu w programie projektowym, by w trakcie procesu „digitalizacji” szkicu papierowego mieć mniej pracy związanej z wymiarowaniem. Jednak przy szkicowaniu na brudno nie trzeba przykładać dużej uwagi do detali technicznych, bo te będą dopracowywane w fazie rysowania w programie komputerowym.
Dopracowywanie na ekranie
Gdy całościowy szkic jest gotowy, można przystąpić do wykonania koncepcji w aplikacji komputerowej, gdzie już trzeba brać pod uwagę parametry, które będą zastosowane w oryginalnym przenośniki ślimakowe. Do tego procesu należy zaangażować projektantów z bogatą wiedzą techniczną oraz olbrzymim pojęciem o pracy tego typu urządzeń. Programy służące do projektowania przedmiotów mają wiele różnorodnych użytecznych cech, które mogą być pomocne w fazie finalnej produkcji. Można np. symulować działanie, mieć podgląd na zmiany oraz zobaczenie efektów poszczególnych modyfikacji, a także uzyskać szczegółowe wymiary nawet najdrobniejszych części. Najpierw wykonuje się poszczególne podzespoły w osobności wraz z wszystkimi niezbędnymi danymi, a następnie składa się je w całość, uzyskując całościowe urządzenie (robione przez Budrem). Inżynierowie w tym etapie wyłapują każde uchybienia i korygują je w należyty sposób. O ile sama konstrukcja podzespołów nie wymaga dużej ilości czasu, o tyle dopracowywanie szczegółów jest czasochłonne i na to trzeba poświęcić nawet wiele tygodni, by żmijka działała bez zarzutu przez bardzo długi czas, bez względu na warunki i okoliczności.
Długa droga do finalnego efektu
Proces rozpoczynający się od pierwszych szkiców na kartce papieru i kończący na montażu finalnej żmijki trwa bardzo dużo czasu i wymaga koncentracji, precyzji, wiedzy, a także specjalistycznych środków najwyższej jakości. W ostatnich latach jakość przenośników śrubowych mocno się polepszyła, a rynek znacząco się powiększył. Stąd producenci mają jeszcze większą motywację, by produkować coraz więcej urządzeń, zachowując jednocześnie najlepsze walory funkcjonalne, które nie tylko ułatwią obsługę, ale także zapewnią bezpieczny i szybki transport materiału sypkiego.