Obecna technologia pozwala na obróbkę wszystkich przedmiotów codziennego użytku, i nie tylko, poprzez urządzenia sterowane numerycznie. Aby zrobić bardzo skomplikowane wzory potrzeba bardzo dużej ilości narzędzi oraz bardzo rozbudowanego interfejsu maszyny wykonującej toczenie CNC. Aby przedmiot był odpowiednio wykonany, należy wykonać czynności zgodnie z listą zadań, która jest bardzo rozbudowana i uwzględnia sporą liczbę zmiennych. Trzeba wiedzieć nie tylko specyfikację obrabianego materiału, ale także rodzaj narzędzi pasujących do danego półproduktu, sposób skrawania wewnętrznych i zewnętrznych części, a także prędkość obrotową pasującą do danego ustawienia. Co należy zrobić, by wykonany przez tokarkę element był bez wad?
Wybór narzędzi i parametrów
W pierwszej kolejności trzeba wiedzieć, z jakiego materiału jest wykonany obrabiany produkt, gdyż do każdego z nich, jak np. stal nierdzewna, żeliwo, czy stal hartowana, trzeba ustawić inne parametry. Potem należy wybrać rodzaj obróbki (zgrubna, średnia, wykańczająca), a następnie określić jej warunki (dobre, przeciętne, trudne). Od tych parametrów zależy, jak głęboko ma wejść ostrze, jakie siły skrawania mają być zastosowane i czy praca ma być ciągła, czy przerywana. Kolejny krok to dobranie odpowiedniej płytki skrawającej (ujemna lub dodatnia) do toczenia CNC powierzchni zewnętrznych i wewnętrznych oraz jej wielkości, która jest uzależniona od oprawki i parametrów obróbki oraz promienia naroża wpływającego na chropowatość przygotowywanego elementu (im większy promień, tym gładsza powierzchnia). Na koniec ustawiamy prędkość i głębokość skrawania oraz posuw.
Korekcja ustawień i wybór oprawek
Czasami bywa tak, że dane techniczne materiału (np. twardość) różnią się od tych podawanych w katalogu, stąd konieczna jest korekcja prędkości skrawania oraz posuwu. Gdy chcemy zmniejszyć prędkość, musimy zwiększyć posuw i na odwrót. Trzeba tak dobrać parametry, by we właściwy sposób uformować wióry, których niewłaściwe rozłożenie może wpłynąć na nieprawidłową pracę tokarki (dostępnej w NetSpec). Zwiększenie prędkości skrawania wpływa negatywnie na trwałość ostrza, więc przy pomocy tabelki trzeba dobrać taką końcówkę tnącą, która będzie pasowała do danej prędkości, albo do danego noża obróbczego dobrać właściwe parametry, które nie wpłyną tak bardzo na trwałość elementu tnącego. Moc obrabiarki także musi być właściwie ustawiona, a parametrami decydującymi są: głębokość skrawania, posuw oraz twardość materiału. Ważne jest to, z jaką prędkością będzie się obracał materiał przyczepiony do wrzeciona. Można obliczyć na podstawie wzoru lub odszukać właściwe liczby w tabelce. Im większy materiał, tym przy danej prędkości toczenia CNC mniejsza prędkość obrotowa wrzeciona. Na koniec należy wybrać odpowiednią oprawkę odpowiedzialną za mocowanie płytki oraz kąt przystawienia ostrza. Determinantami konkretnej wersji są długość narzędzia, kierunek posuwu, a także wymiary poprzeczne trzonka.
Rozważne wybory, najwyższa jakość
Jak widać, trzeba znać bardzo dużo szczegółowych informacji o poszczególnych elementach tokarki, jeśli chcemy, by urządzenie obrobiło we właściwy sposób przyszły przedmiot. Zanim przystąpimy do działania, trzeba bardzo dokładnie zaznajomić się ze specyfikacją urządzenia, a także parametrami niezbędnymi przy toczeniu CNC. Nie można zastosować tolerancji prędkości lub posuwu, czy też ostrości ostrza, gdyż nasz przedmiot może być przez to nieużyteczny. Im dokładniej ustawimy urządzenie, tym nasz produkt będzie bardziej cieszył oko.