W wielu urządzeniach muszą się znaleźć czujniki, które mają za zadanie pilnowanie prawidłowego działania zarówno całej maszyny, jak i jej podzespołów. W przypadku kompresorów taką funkcję pełnią wyłączniki ciśnieniowe do sprężarek pilnujące tego, by poziom ciśnienia w urządzeniu nie był większy od wcześniej ustawionych wartości. Są niezbędne i pomocne, gdyż dzięki nim jest pewność, że cały system będzie funkcjonował bez najmniejszych problemów. Jednak, żeby wszystko działało jak należy, trzeba wiedzieć, jak taki wyłącznik działa.
Praca dostosowana do sytuacji
W środku znajdują się przekaźniki oraz przewody elektryczne i ciśnieniowe, co ma zapewnić odpowiedni pomiar, a także sprawne działanie bez obaw o przekroczenie norm. Zamontowany jest też wskaźnik pokazujący aktualną wartość (dostępny w Kompresor24.pl), dzięki czemu można na bieżąco kontrolować sytuację. Odpowiednie działanie nie jest możliwe bez czujników, które są montowane w środku butli, gdzie przetrzymywane jest sprężone powietrze i muszą być one podłączone przewodami do końcówek wychodzących z małego pudełka. W zależności od konstrukcji, system może tak zadziałać, że jeśli w pojemniku ciśnienie jest bliskie granicznej, to czujniki wysyłają sygnały o tym, wskaźniki pokazują aktualną wartość, a potem sensory wysyłają sygnały tak, by rozmieszczone wyłączniki ciśnieniowe do sprężarek zadziałały w należyty sposób. Jeśli zostaje osiągnięta graniczna wartość, to system wyłącza całe urządzenie, a załączony grzybek zmienia swoje położenie i potrzebna jest ingerencja operatora, żeby ponownie uruchomić kompresor, lecz najpierw wartość ciśnienia musi spaść na tyle, by bez obaw można było włączyć maszynę zmieniającą strukturę powietrza podawanego do różnych komponentów.
Zanim zamontujesz wyłącznik ciśnieniowy
Zanim zamontuje się opisywany w tym artykule podzespół, trzeba znać parametry całego urządzenia i dobrać takie wyłączniki ciśnieniowe do sprężarek, by były one kompatybilne z całym systemem. Po ich nabyciu, należy przeczytać instrukcję obsługi i ustawić styki i czujniki tak, by w porę ostrzegały o zbliżającym się zagrożeniu. Tym muszą się zająć wykwalifikowani specjaliści, którzy z wyczuciem dobiorą odpowiednie wartości. Następnie należy przetestować ustawienia i gdy wszystko działa jak należy, można zamontować do kompresora i wykonać działania tak, by nie było żadnego niebezpieczeństwa spowodowanego przez zbyt wysokie ciśnienie.