Każda część maszyny produkcyjnej musi być zaprojektowana i skonstruowana w idealny sposób, żeby całe urządzenie mogło pracować bez żadnych zastrzeżeń. Jednym z takich elementów, jeśli chodzi o przenośniki śrubowe, są decydujące o sprawnym transporcie wstęgi ślimakowe, które muszą być tak wymierzone, żeby pasowały zarówno do obudowy, jak i do wału napędzanego przez agregat. Proces powstawania musi być ściśle kontrolowany przez cały czas, by nie doszło do żadnych najmniejszych i kosztownych uchybień.
Dokładny plan i dopasowanie części
Wszystko zaczyna się w pracowni projektowej, gdzie tworzone są zarysy wszystkich części każdego podajnika transportującego i mieszającego drobne ziarna. Tam robione są wstępne szkice poszczególnych komponentów, ich wymiary, wygląd, a także materiały, z których mają być one wykonane. Poszczególne wstęgi ślimakowe powstają z pasków o danej długości, które są zawijane w spirale za pomocą specjalistycznego urządzenia znajdującego się w fabryce. Szerokość tego elementu jest uzależniona od wielkości osłony oraz średnicy wału napędowego. Suma wielkości obrotowej rury oraz szerokości pasa nie może być większa niż wewnętrzna średnica przestrzeni roboczej. Żeby dobrze dobrać odpowiednie wymiary arkusza blachy, z której powstaną zwoje, należy znać obydwa wymiary podanych wcześniej podzespołów, lub w innym przypadku, skonstruować zabudowę pod wymiar całego elementu obrotowego, czyli wału i przyczepionej spirali. Ta druga opcja jest pewniejsza i skuteczniejsza, gdyż można na spokojnie zamontować cały układ i zmierzyć, a następnie pod tą konstrukcję wykonać zewnętrzną powłokę (wykonywaną w Budrem). Przy pierwszej opcji konieczne jest przycięcie wstęgi pod obudowę, co jest z pewnością bardziej czasochłonne i kosztowne, gdyż możliwą i niepożądaną opcją jest zastosowanie nadprogramowej ilości materiałów, a ryzyko niedopasowania jest znacznie większe.
Perfekcyjna praca dopasowanych części
O tym, jak funkcjonować będzie przenośnik śrubowy, decyduje wiele czynników. Jednym z nich jest starannie wykonany i przestrzegany harmonogram działań, gdzie wszyscy konstruktorzy muszą stosować się do zaleceń producenta. Szczególnie wstęgi ślimakowe muszą być niezwykle precyzyjnie wymierzone i wykonane, gdyż wystarczy jeden błąd i proces produkcyjny przeciągnie się niemalże bez końca, co spowoduje duże straty zarówno finansowe, jak i wizerunkowe. Dobry plan uchroni przed problemami, a odpowiednie wykonanie zapewni dobrą reputację.