Transport drobnych elementów musi się odbywać w ściśle określonym kierunku, by na miejsce trafiła całość, a nie fragment. Większość tego typu konstrukcji jest tak zbudowana, żeby umożliwić poziome przenoszenie z jednego miejsca na drugie. Jednakże są też przenośniki kubełkowe, które najlepiej sprawdzają się wtedy, kiedy zgarniające łopaty wraz z materiałem sypkim ruszają się w pionie. Teoretycznie można zrobić tak, że ruch będzie poziomy lub ukośny, ale wymaga to dużej ingerencji oraz zaawansowanej i kosztownej technologii.
Konstrukcja dopasowana do potrzeb
Klasyczne, nieskomplikowane urządzenia ruszają się z dołu do góry i jest to najefektywniejsze rozwiązanie, ponieważ dzięki odpowiedniemu kształtowi łyżek transportująco-zgarniających (opracowanych przez Budrem) materiał ładowany poprzez kanał dolny nie wysypuje się i w znacznej części trafia na wskazane miejsce poprzez otwór wylotowy, który umiejscowiony jest niedaleko najwyższego punktu. Żeby piasek, żwir lub zboże nie wysypało się przy rozładunku, w nowszych urządzeniach mogą być stosowane elastyczne podkładki umocowane przy wylocie na górze, które mają sprawić, że małe drobinki nie trafią z powrotem do najniższego punktu. Dużą rolę odgrywa ułożenie elementów odpowiadających za sprawny transport z punktu A do punktu B. To wszystko musi być tak zrobione, żeby po wyjściu z najwyższego miejsca, dłuższa część łyżki była na dole, ponieważ wtedy do wylotu trafi największa część sypkiego materiału. Solidnie zbudowane przenośniki kubełkowe mogą wykonywać inny rodzaj ruchu, np. okrężny, lecz tu wymagana jest większa liczba czujników lub innych urządzeń, które pilnowałyby poprawności działania. Tego typu konstrukcje są droższe i nie są używane w tak znaczący sposób jak pionowe odpowiedniki.
Koncepcja dająca najlepszy wynik
Producenci tego typu urządzeń wymyślają coraz to nowsze sposoby transportowania sypkich materiałów z jednego miejsca na drugie. Jednakże nie od dziś wiadomo, że klasyczne rozwiązania są najlepsze i dowodem tego są przenośniki kubełkowe wykonujące ruch pionowy, dzięki któremu piasek lub zboże w zdecydowanej większości trafia na wskazane miejsce. Konstrukcja nie jest skomplikowana, przez co jest tania, a zarazem skuteczna. To sprawia, że tego typu maszyny są stosowane w bardzo dużej ilości zakładów przemysłowych i gospodarstw rolnych.