Przenośnik ślimakowy jest maszyną przemysłową służącą do transportu materiałów pylących, ziarnistych, drobnoziarnistych lub sypkich. Głównym mechanizmem roboczym jest przenośnik ślimakowy z łopatkami umieszczonymi w zsypie. Obrót śmigła powoduje przemieszczanie ładunku wewnątrz zsypu. Zazwyczaj przemieszczenie jest stosunkowo krótkie, do 40 m w poziomie i do 30 m w pionie, przy wydajności do 100 t/h.
Przenośniki ślimakowe znajdują zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu: młynarskim, spożywczym, budowlanym, energetycznym; do transportu materiałów lekko ściernych, sypkich, piasku, pyłu węglowego, gipsu i innych.
Gdzie są stosowane zwoje ślimaka?
Stosowane również w przemyśle chemicznym, ponieważ zsuwnie można łatwo uszczelnić, przenośnik może transportować substancje chemicznie szkodliwe. Zwoje ślimaka mogą być również stosowane jako urządzenia dozujące, mieszadła. Tak że mogą być stosowane w produkcji maszynowej do transportu wiórów spustowych z obrabiarek. Nie stosować w przypadku transportowania ładunków silnie ściernych, kleistych lub silnie zagęszczających się. Standardowe średnice przenośników ślimakowych Budrem to 120, 160, 200, 250, 320, 400, 500 mm. Tam, gdzie trzeba przenosić ładunki średnio grudkowate, produkowane są przenośniki o średnicy 650 lub 800 mm. W zależności od rodzaju transportowanego ładunku dobierany jest optymalny kształt śruby.