Stopnie skoliozy oraz metody diagnostyczne

Istnieją cztery stopnie skoliozy, w zależności od stopnia zaawansowania. Specjaliści Terapii Zdrowia stosują klasyfikację opartą na objawach klinicznych i zdjęciach rentgenowskich:

Skolioza stopnia 1. Kąt krzywizny kręgosłupa wynosi 10˚. Objawy: różny poziom barków, pochylenie pleców.

Skolioza stopnia 2. Kąt krzywizny 11-25˚. Objawy: kontur szyi i barków po lewej i prawej stronie jest inny, zakrzywiona połowa miednicy, wypukłość w odcinku piersiowym. Na zdjęciach rentgenowskich widać deformację kręgów.

Skolioza stopnia 3. Kąt krzywizny wynosi 26-50˚. Objawy dwóch pierwszych etapów, osłabienie mięśni brzucha, zapadnięte żebra, garb. Na zdjęciu rentgenowskim widoczne są skrzywienia kręgów.

Skolioza stopnia 4. Kąt krzywizny od 50˚. Objawy: znaczne deformacje szkieletu, tworzenie się garbów żebrowych. Zdjęcia rentgenowskie wykazują nieprawidłową krzywiznę kręgów.

Metody diagnostyczne

Rozpoznanie choroby odbywa się w kilku etapach.

Kręgarz Opole twierdzi, że pierwszym etapem jest badanie fizykalne. Podczas badania ortopeda sprawdza ruchomość kręgosłupa, symetrię barków, łopatek, bada klatkę piersiową, brzuch, dolną część pleców i miednicę. Lekarz mierzy długość kręgosłupa, ocenia krzywizny kręgosłupa, położenie miednicy w różnych pozycjach kończyn oraz mierzy długość nóg. W pozycji leżącej na brzuchu kręgarz Opole określa stopień krzywizny łuku kręgosłupa oraz napięcie mięśniowe.

Drugim etapem diagnostyki jest badanie radiologiczne. Zdjęcia rentgenowskie pozwalają na określenie kąta skrzywienia kręgosłupa. Pierwsze zdjęcie rentgenowskie wykonuje się w pozycji stojącej, następnie w różnych pozycjach, co pozwala na określenie stopnia deformacji.

Trzeci etap jest instrumentalny. Badanie ultrasonograficzne służy do uzyskania nowych danych o stanie zdrowia pacjenta. W niektórych przypadkach pacjentowi zalecane jest wykonanie badania rezonansem magnetycznym.