Podnośnik jest maszyną ciągłą, która transportuje towary pionowo lub w kierunku pochyłym. Obecnie istnieją różne rodzaje przenośników, które pełnią taką czy inną funkcję w zakładach przemysłowych. Jednymi z najpopularniejszych są: przenośniki kubełkowe, ślimakowe oraz zgrzebłowe. Przenośniki kubełkowe są stosowane w różnych dziedzinach i cieszą się dużym popytem. Maszyny te przeznaczone są do pionowego lub stromego (ponad 60°) podnoszenia towarów sypkich (pylistych, granulowanych, grudkowatych).
Korzyści z zastosowania przenośników kubełkowych
Podnośniki kubełkowe są od dawna stosowane w przemyśle chemicznym, metalurgicznym oraz w produkcji materiałów budowlanych, zakładach przeróbki węgla, zakładach przetwórstwa spożywczego i magazynach zbożowych. Urządzenia te mają wiele zalet, z kolei alternatywy technologiczne dla przenośników kubełkowych praktycznie nie istnieją.
Głównymi zaletami takich maszyn są: wysoki poziom wydajności (transport dużych porcji surowców i materiałów w krótkim czasie), a także niezawodność i odporność na awarie systemu. Ponadto przenośniki mogą obsługiwać dość szeroki zakres typów ładunków. Warto zaznaczyć, że przenośniki kubełkowe są łatwe w konserwacji i mają prostą konstrukcję. Ze względu na brak skomplikowanych elementów w konstrukcji, pozwala na szybkie przywrócenie sprawności w razie potrzeby. Nie ma praktycznie żadnych wad tych maszyn, poza koniecznością spełnienia dość rygorystycznych wymagań dotyczących materiałów podawanych do przenośnika.