W prawie każdym większym gospodarstwie rolniczym znajdują się duże pojemniki służące do przechowywania zbóż, gdzie otwory do których trafia zboże znajdują się kilkanaście, a czasem kilkadziesiąt metrów nad ziemią. Logiczne jest to, że nie załaduje się zboża własnymi rękami, a jeśli chcemy to zrobić sami bez niczyjej pomocy, potrzeba często całego dnia, by naładować tyle, ile przenośniki ślimakowe transportujące materiały sypkie potrafią zrobić to w ciągu pół godziny. W dodatku stracimy mnóstwo sił, a kondycja może być mocno nadszarpnięta. Jak wygląda połączenie maszyny przenoszącej zboże z silosami?
Projektowanie i wymiarowanie
Podczas zamawiania podajnika śrubowego trzeba podać wszystkie szczegółowe dane, które mają sprawić, że cała konstrukcja będzie perfekcyjne współdziałała z innymi rzeczami znajdującymi się na terenie rolniczym, np. z silosami. Podczas procesu projektowania żmijki śrubowej trzeba brać pod uwagę wysokość silosu, lokalizację otworu, w którym ładuje się zboże, teren gospodarstwa rolniczego, w którym znajdują się pojemniki do których ma być przyczepiony przenośnik ślimakowy, a także indywidualne zapotrzebowania klienta. Na podstawie podanych podczas zamówienia danych konstruktorzy bardzo skrupulatnie projektują w specjalnych programach komputerowych wszystkie elementy tak, by spełniły wszystkie wymagania oraz sprawiały, by całość osiągnęła jak najlepszą wydajność. Zakłady produkujące maszyny przenoszące zboże i inne drobne ziarna kładą też bardzo mocny nacisk na zaprojektowanie procesu montażu, by cała konstrukcja działała bez najmniejszego zarzutu przez bardzo długi czas.
Połączenie
W proces montażu podajnika żmijki musi być zaangażowanych kilkanaście osób oraz kilka maszyn, gdyż prace są prowadzone na dużych wysokościach i tu trzeba zarówno dużej precyzji, jak i jeszcze większej ostrożności przy każdej czynności. Najpierw, w miejscu, gdzie znajduje się silos do którego ma być przyczepiony pionowy przenośnik ślimakowy, montuje się poszczególne elementy znajdujące się na dole (do wysokości 2-3 metrów), np. jednostka napędowa lub zbiornik, gdzie wsypuje się zboże i po całym procesie montażowym zostaną przytwierdzone do silosów. W innym miejscu łączone są części, które znajdą się na samym szczycie i będą odpowiadały za wsypywanie zboża do silosów. Po ostatecznym przytwierdzeniu dolnej części, dźwig mocuje poszczególne pionowe elementy, a osoby znajdujące się w wyznaczonych miejscach na podnośnikach przytwierdzają je za pomocą spawów lub bardzo wytrzymałych śrub. Gdy wszystkie elementy kanału z mieszalnikiem śrubowym są zamocowane i przytwierdzone, dźwig podnosi górną część (wykonywaną przez Budrem), a kolejne osoby znajdujące się na samej górze koordynują i mocują tak, by cała konstrukcja działała jak należy.
Proces montażu pionowego podajnika ślimakowego jest czasochłonny i wymaga wzmożonej koncentracji. Każdy ruch i działanie muszą być bardzo dokładnie przemyślane, a każdy uchybienie może kosztować nawet życie. Do procesu montażu trzeba zaangażować kilkadziesiąt wykwalifikowanych osób, kilka podnośników, dźwig, a także wiele innych niezbędnych elementów, bez których proces ten nie przebiegnie sprawnie. Wszystko musi być zrobione tak, by nie było konieczności żadnych napraw przez bardzo długi czas.