W dzisiejszych czasach istnieje całkiem sporo różnych urządzeń przeznaczonych do transportu towarów. W większości przypadków przenośniki są klasyfikowane według ich cech konstrukcyjnych. W ostatnich latach jednak przenośniki ślimakowe stały się najczęściej stosowane. Przy wyborze takich mechanizmów należy zwrócić szczególną uwagę na ich jakość i ufać tylko zaufanym producentom. Jedną z nich jest firma Budrem, która od 30 lat produkuje tego typu urządzenia do transportu materiałów sypkich, pylistych, drobnoziarnistych itp.
Zasada działania
Przenośniki ślimakowe są od wielu lat szeroko stosowane w różnych aplikacjach. Jednak ich największe zastosowanie znajduje się w przemyśle. Aby móc efektywnie i prawidłowo używać przenośników ślimakowych, należy najpierw zapoznać się z ich zasadą działania. Zasada działania przenośnika ślimakowego jest dość prosta i wygląda następująco: materiał jest wsypywany do zasobnika, następnie obracające się łopatki śmigła podnoszą porcję ładunku i przesuwają ją w kierunku otworu wylotowego, przez który transportowany materiał opuszcza mechanizm.
Przenośniki ślimakowe mogą być wyposażone w elektroniczny system sterowania, który upraszcza obsługę i zwiększa prędkość produkcji. Zainstalowane specjalne czujniki monitorują poziom materiału w otworze wylotowym i sterują prędkością obrotową silnika elektrycznego i ślimaka transportowego. System ten jest w stanie utrzymać produktywną pracę zgodnie z ustawionym programem. Doświadczenie pokazuje, że przenośniki ślimakowe, wykonane z wysokiej jakości materiałów, pracują niezawodnie przez długi czas i nie ulegają awariom.