Programowanie tokarki po jej nabyciu

Każda maszyna produkcyjna wymaga odpowiedniego traktowania od pierwszych chwil użycia. Szczególnym momentem jest początkowa faza urządzenia wykonującego toczenie CNC, czy też inne działania. O odpowiednim funkcjonowaniu decydować może m.in. to, jak się ustawi urządzenie tuż po jego zakupie. Ta faza uważana jest jako najważniejsza, gdyż pierwotne nastawy mogą wpłynąć na cały proces produkcyjny w najbliższych latach. Oczywiście, można w odpowiedni sposób modyfikować tokarkę, ale pierwsze nastawy są decydujące i kluczowe, gdyż to od nich zależy cały proces produkcyjny i sposób wykonywania pewnych czynności.

Ustawienia zindywidualizowane

Już podczas procesu zamawiania tokarki trzeba wiedzieć, jakie konkretne przedmioty mają być obrobione i które elementy będą poddawane obróbce w przyszłości. Takie dane należy przedstawić przed produkcją, żeby proces programowania urządzenia wykonującego toczenie CNC trwał krócej i przebiegał sprawniej. Po przywiezieniu maszyny na miejsce, specjaliści wyznaczeni przez producenta ustawiają program wraz z wykwalifikowanymi pracownikami zakładu, który będzie użytkownikiem tokarki, żeby jakość wykonywanych przedmiotów była jak najwyższa oraz by dostosowanie do nowych zamówień przebiegało sprawnie i szybko. Na ten proces trzeba poświęcić co najmniej dzień, ponieważ nie można sobie pozwolić na żadne przeoczenia, a proces produkcyjny (odbywający się w NetSpec) nie może być w żaden sposób przerwany. Podczas testowania należy użyć próbki, które nie będą używane do produkcji właściwych przedmiotów, lecz nie odbiegające jakością od właściwych materiałów. W trakcie rozmów należy podać przedmioty, które będą wykonywane oraz ich rozmiary i wtedy od razu do panelu sterującego wprowadzane będą wszystkie dane, żeby procesy były zautomatyzowane. Czas przeznaczony na ustawienie jest uzależniony od wielu czynników, ale gdy wszelkie niezbędne dane będą dostarczone szybko, proces ten potrwa krócej, a ewentualne poprawki przebiegną bez najmniejszych kłopotów.

Rezultaty zależne od pierwszych działań

Wiele ustawień jak np. maksymalne wymiary przedmiotu, programuje się na stałe, żeby nie było konieczności powtarzania wpisywania tego samego setki razy. Toczenie CNC wykonuje się dziesiątki razy dziennie, a każde wklepywanie danych trwa trochę czasu i tu są ponoszone liczne straty. Dlatego ważne jest dokładne i sumienne programowanie przed oddaniem tokarki do użytku, żeby w przyszłości nie było żadnych problemów związanych z wykonywaniem czynności obróbczych oraz by zyski przedsiębiorstwa były jeszcze większe.