frezowanie-cnc

Jak planować i wykonać frezowanie?

W dzisiejszych czasach można wykonać wszystko za pomocą kilku urządzeń w bardzo krótkim czasie. Jednak opracowanie i wykonanie przedmiotów nie zamyka się jedynie na najbardziej widocznych czynnościach. To także etapy, które nie są zauważalne gołym okiem, lecz są równie ważne, jak nie najważniejsze. Właśnie od tego, jak zostaną zaprojektowane przedmioty, zależeć będzie ich właściwe funkcjonowanie. Proces produkcji wymaga ogromnego skupienia i zwracania szczególnej uwagi na nawet najdrobniejsze detale. Jednym z etapów produkcyjnych wielu rzeczy codziennego użytku jest frezowanie CNC, które ma za zadanie uformowanie odpowiedniego kształtu finalnego produktu. O czym należy pamiętać przed, w trakcie i po obróbce na frezarce? Jakie środki ostrożności należy zastosować? Które elementy muszą ze sobą współpracować?

Od rysunku na kartce papieru do projektu na komputerze

Wiele wynalazków zostało w pierwszej kolejności naszkicowanych na kartce papieru. Ta metoda projektowania jest aktualna do dziś i warto przenieść swoje wyobrażenia o przedmiocie na czysty, skromny arkusz papieru, gdyż tam można poprawić i ulepszyć projekt tak, by łatwiej można było wprowadzać niezbędne dane do programu komputerowego (znajdującego się w NetSpec). Gdy mamy gotowy szkic, należy przenieść go do specjalnie skonstruowanego oprogramowania. Tam są dużo większe możliwości, gdyż prócz nadania kształtu przyszłego elementu, mamy możliwość sprawdzenia jego cech funkcjonalnych. Podczas projektowania, prócz wprowadzania wymiarów zewnętrznych, można np. ustawić kształty wierzchołków, zlokalizować dokładne miejsca wstawienia drobnych elementów, zwizualizować rzeczywiste zastosowanie, a także zaplanować całościowy plan frezowania CNC wraz ze wszystkimi szczegółami takimi jak: lokalizacja elementu, kolejność użycia końcówek, wyznaczenie momentu na zmianę położenia przedmiotu, itd. Bezwzględnie program komputerowy, na którym nasz przyszły przedmiot jest projektowany, musi być kompatybilny z oprogramowaniem znajdującym się na frezarce. W przeciwnym wypadku, w najlepszym razie może dojść do wydłużenia czasu pracy, a w najgorszym – proces ten w ogóle nie ruszy.

Praca obróbcza

Gdy projekt komputerowy jest gotowy i zapisany w odpowiednim miejscu (np. na pendrive’ie), wtedy możemy przystąpić do procesu produkcyjnego na frezarce. Po wgraniu harmonogramu pracy frezarki, ustawiamy półprodukt na miejsce i w odpowiedni sposób mocujemy. Musi być zamontowany w ściśle określonym miejscu, by nie tylko ułatwić pracę obrabiarce, ale też żeby uniknąć wszelkich ewentualnych niedoskonałości. Gdy element został zamocowany, można przystąpić do procesu frezowania sterowanego numerycznie. W zależności od kształtu przyszłego produktu, trzeba od czasu do czasu wyłączyć urządzenie (dostępne w NetSpec), by w bezpieczny sposób odpowiednio ustawić nasz przedmiot. Przez cały czas pracy zarówno urządzenie, jak i produkt są nawilżane wodą, by nie doszło do przegrzania.

Po zakończeniu pracy należy otworzyć pokrywę, odczepić stworzony element, a następnie oczyścić wnętrze komory obrabialnej z wszystkich wyciętych elementów, takich jak np. wióra. Podczas pracy trzeba zaopatrzyć się w ubranie robocze, okulary, słuchawki i rękawiczki, by zapewnić pełną ochronę przed niespodziewanymi zdarzeniami. Z pozoru frezowanie CNC jest proste i polega na mocowaniu przedmiotu, ustawieniu odpowiednich parametrów oraz pilnowaniu. Właśnie niespodziewane zdarzenia mogą wyrządzić duże szkody, tak więc lepiej wykonać przedmiot wolniej, ale dokładniej i bezpieczniej, by wszyscy mogli się cieszyć wykonanym przedmiotem.